Казка І. Франко «Фарбований Лис» розповідає нам про Лиса Микиту і інших мешканців лісу. У ній описано життя тварин, але тварини в ній зображені дуже схожими на людей. Вони вміють говорити, здатні мати людські почуття, здійснювати певні вчинки і т.д. Тому вже з перших рядків ми розуміємо, що сенс цієї казки не тільки в зображенні певної події, а й в тому, щоб навчити чогось читачів. В образах тварин ми відразу ж дізнаємося типи людей, які часто зустрічаються нам у житті.

Лис Микита став царем над звірами. Як йому це вдалося? Напевно, він проявив себе як мужній і завзятий воїн? Може прославився своєю мудрістю, і тому звірі вирішили нагородити його такою «посадою»? Ні! Тоді, напевно, він дбав про слабких або хворих звірів, допомагав усім? Ні! Лис Микита всього добився тільки своєю хитрістю! Тікаючи від собак, Лис Микита впав у бочку з фарбою, а потім розповів усім, що він не просте тварина, а виліплений самим Святим Миколаєм з небесної глини. Всі повірили Микиті - так він і став царем. Але царювання Микити тривало недовго: його викрили, коли він почав гавкати по-лисячу. На Микиту чекало дуже суворе покарання за його підступність і брехню ...

Казка Івана Франка є дуже повчальною, через образи тварин автор вказує нам на події нашого повсякденного життя. Часто нам зустрічаються люди, які намагаються бути не тими, хто вони є, здаватися краще, сильніше. І таким чином домогтися поваги і навіть поклоніння інших. Така хитрість і лицемірство заслуговує осуду! Але і наша довірливість і наївність також свідчить проти нас. Я вважаю, що Лис Микита поводився погано, обманюючи лісових звірів. Але і звірі видалися мені досить наївними, якщо, так легко повірили хитрощам Микити.

Мені здається, що при будь-яких обставин не слід хитрувати і обманювати, тому що правда все одно покаже себе, а хитрун втратить і те, чого домігся обманом, і повагу до нього з боку інших. Також варто знати, що навколо ще є нечесні люди, тому треба не дати себе обдурити сучасному пофарбованим Лисицю. Хоча ні в якому разі не слід втрачати довіру до людей, якщо одного разу з тобою вчинили нечесно!