Характеристика образу Іван Шрам (Чепурний), піп, полковник "Чорна рада", П. Куліш:

Портрет і зовнішність: сива борода; шаблюка під рясою; пістолі за поясом; на виду шрами.

Особиста доля, соціальний стан: син поволоцького попа; учився в Київський братській школі; «зимовник дикого степу на Низу»; «жінка бранка туркеня»; проповідував слово правди божої рибалкам і чабанам запорозь­ким; реєстрове його прізвище Шрам, оскільки його пошрамовано вздовж і впоперек; два сини під час Хмельниччини полягли в боях за визволення України; «побував він на полі й на порі з низцями»; «як піднявсь на ляхів Хмельницький, то мав з його велику користь і підмогу»; особа, що має історичний прототип.

Риси характеру і вдачі: чесний і скромний; стійкий і наполегливий; патріот; «гарячий був чоловік»; людина цільної, мужньої, суворої вдачі; байдужий до збагачення, власного добробуту; небайдужий до долі країни, її народу; загартований і пошматований у боях воїн; терпимий і витриманий.

Політичні погляди: поборник об’єднання України; прихильник міцної гетьманської влади; веде боротьбу на Правобережжі проти шляхетсько-польського ставленика Тетері; на Лівобережжі — щоб підтримати Сомка на чорній раді; вступає в суперечки з міщанами; турбується долею України; боровся за незалежність рідного краю у війську Б. Хмельниць­кого; засуджує народні бунти.

3.6 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.60 (20 Votes)