Людські характери змальовані скупо, але в кожному підкреслено найприкметнішу рису особи: в Ігоря – хоробрість, у Святослава – мудрість, у Ярославни – вірність.

План до характеристик героїв:
Образ (характеристика) Ігоря
1. Головний герой твору.
2. Як виступає в похід, які якості виявляє?
3. Як поводиться під час битви (+ якості), його досягнення.
4. Ставлення до Вс еволода та воїнів під час поразки.
5. Ставлення до нього князів.
6. Авторська позиція (+ цитати).

Це руський князь, який лю­бить свою батьківщину й без вагань готовий віддати за неї життя. Ігор Святославич — чесний і відкритий, гордий і відважний. Це лицар, який зневажає смерть, а полон для нього — найбільша ганьба: «Лучче ж бо по­тятим бути, — говорить він, — аніж полоненим…»
Хоробрість Ігоря не раз відзна­чають також Всеволод і Святослав, називаючи його сміливим соколом.
Ігорm необачний, недалекоглядний і славолюбивий. Він надміру запальний, тому неспроможний тверезо оцінити ситуацію. Йо­го поспішність призвела до трагедії: дружина повністю розгромлена, ти­сячі жінок стали вдовами, тисячі дітей — сиротами, князі пересіли «із сідла золотого та в сідло невольниче».

Образ (характеристика) Святослава
1. «… Грізний, великий» Святослав, перемогти героя.
2. Сон Святослава.
3. Його промова, її ідея.
4. Головні якості князя.
5. Авторське ставлення (+ цитати).
6. Висновок.
Свято­слав великий, грізний київський князь. Видатний полководиц, його вихваляють «німці і венеціанці, греки іморава». Святослав зображений пік­лувальником про долю рідної землі: спустошення Русі через князівські між­усобиці та напади кочівників відгукуються в серці болем.
Святослав — видатний державний діяч, справжній патріот і шляхет­на людина. Картаючи Ігоря й Всеволода за свавілля, що призвело до но­вого лиха, він звертається із закликом до інших князів помститися «за землю Руськую, за рани Ігореві, сміливого Святославича».
Автор «Слова…» оспівує мудрість і хоробрість Свя­тослава, адже великий князь київський не лише об’єднав руські землі, а й успішно переміг половців.

Образ (характеристика) Ярославни
1. Єдиний жіночий образ, справжнє ім’я.
2. Її душевний стан (+ цитати).
3. Плач героїні.
а) до кого звертається;
б) з яким проханням;
в) які художні засоби використані автором.
4. Якими рисами характеру наділена (вірність, активна життєва позиція, патріотизм)?
5. Ставлення автора до Ярославни.
6. Значення образу для української літератури.
Ярославна ладна на край світу полинути до милого її серцю мужа-друга, щоб обтерти криваві рани на його дужому тілі. Ярославна не лише вірна дружина, а й свідома громадянка своєї держави, полум’яна патріотка, що виступає від імені «жон руських». Гуманна княгиня — заступниця всіх воїнів Київської Русі. І саме ця людяність і сила почуттів, краса вірності в ко­ханні возвеличують її.

Образ (характеристика) Всеволода:
Він є хоробрим, відважним воїном. У битві з половцями зображений як билинний богатир – “буй-тур”. У вирі бою князь забуває про почесті, багатство, золотий батьківський престол у Чернігові, про ласку та пестощі своєї дружини, прекрасної красуні Глібівни. Отже, Всеволод є уособленням бойової відваги й сили.

Образ природи
1. Описи природи (+ художні засоби, які використовує автор):
а) затемнення сонця;
б) перед загибеллю руського війська;
в) після битви;
г) як допомагає Ігореві під час утечі.
2. Образи богів стародавніх слов’ян.
3. Значення образу природи, висновок.
Зазнала горя, вона страждала разом з простим народом – «Тоді по Руській землі рідко ратаї гейкали, та часто ворони каркали, трупи собі рілячи». Дніпро - «леліяв єси на собі Святослава насади до полку Кобякового».

4.8333333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.83 (3 Votes)