Аналіз роману "Тигролови", І. Багряний:

Тема: зображення боротьби Григорія Многогрішного за своє життя і людські права в умовах радянської тоталітарної системи, яка прагнула знищити його й мільйони йому подібних.

Ідея: автор доводить, що боротьба з тоталітаризмом важка й кривава, але людська особистість може й мусить чинити їй опір, щоб врешті-решт отримати перемогу над анти людяною силою.

Жанр: романтичний пригодницький роман.

Основна думка: український народ (Григорій Многогрішний) — невмиру­щий, незнищений, мучений, гнаний, але невпокорений; сміливі завжди мають щастя; ліпше вмирати, біжучи, ніж жити, гниючи.

Сюжет: атлетичний юнак-українець, за фахом інженер-авіатор, хоро­бра й гуманна людина, Многогрішний не дав себе перемолоти в то­талітарній м’ясорубці і був засуджений на 25 років до ГУЛАГу. На кожній зупинці Медвин перевіряв присутність Григорія се­ред в’язнів, бо відчував його нескореність духу й могутню внут­рішню волю. Але Многогрішний не змирився зі своїм безвихід­ним становищем і, вирізавши у вагоні отвір, вистрибнув із чрева страшного дракона, вселяючи упевненість у душі в’язнів, що на­віть приречена на смерть людина нездоланна, коли вона сповідує високу духовність і над усе цінить людську гідність.
У тайзі Григорій знаходить тепло й затишок у родині полтавських переселенців Сірків. Добрий душею Сірко, його лагідна дружина відігріли серце й поранену душу колишнього в’язня, повернули його до життя.
Однак Григорій знав, що Медвин не залишить його в спокої, буде шукати і в тайзі. Так і сталося. І при першій нагоді Много­грішний поквитався зі своїм кривдником.
Перемога Григорія над Медвином символізує перемогу воле­любного українського народу над жорстоким тоталітарним режи­мом. Коли Многогрішний і його наречена Наталка, яка ніколи не бачила України, народилась і виросла на Далекому Сході, прорвалися крізь кордон і думками вже проклали шлях у май­бутнє, їх охопив могутній порив до осягнення України. Їхнє щасливе майбутнє — то шлях до відродження життя на укра­їнській землі.

Композиція: експозиція: втеча Григорія Многогрішного з поїзда-дракона. зав’язка: герой-в’язень потрапляє до сім’ї тигроловів (Сірків). кульмінація: вбивство Медвина Многогрішним. розв’язка: еміграція Григорія та Наталки за кордо.

Образи: наскрізним образом "Тигроловів" є образ "ешелонів смерті".
Характеристика Григорій Многогрішний — правнук гетьмана Дем’яна Много­грішного (1668-1672), якого було заслано до Сибіру через те, що він рішуче повстав проти окупації України російськими царями. Григорія засуджено на 25-річне ув’язнення в си­бірських таборах, але він тікає із поїзда, кинувши виклик тоталітарній системі. 25-річний Григорій — "русявий атлет, авіатор", він же "страшний державний злочинець", злочин якого — в любові до України, у бажанні бути вільним, самим собою. Григорій мужньо тримається на допитах, активно бореться за життя, не боїться труднощів у дикій тайзі, він чесний, благородний, здатний на високе романтичне кохання.

Характеристика родини Сірків зберегла в далекій чужині любов до України, її мову, традиції. Старий Сірко і його дружина виховали у своїх дітей пошану до Вкраїни і національних традицій. Опинившись у вигнанні, Сірки освоїлися в тайзі й наполегливою працею досягли достатку. Наталка і Грицько — діти Дениса Сірка і його дружини. Вони — міцні, вольові, витривалі, вправні мисливці, разом із своїм батьком ловлять небезпечних звірів — тигрів. Грицько і Наталка Сірки — надійні і вірні, здатні пам’ятати добро і платити ним у відповідь.

Образ Медвин — слідчий, уособлення тоталітарної системи.

3.8333333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.83 (3 Votes)