Михайло Юрійович Лермонтов (1814 - 1841) - великий російський поет і прозаїк, а також талановитий художник і драматург, твори якого мали великий вплив на письменників 19-20 століть. Його творчість відомо великою різноманітністю тем і мотивів лірики. Поет зробив неоціненний внесок у формування реалістичного роману 19 століття.
Дитинство і освіта
Михайло Лермонтов народився 3 (15) жовтня 1814 року в родині офіцера, виховувався бабусею. Майже все своє дитинство Лермонтов провів у неї в садибі в Тарханов.Після домашньої освіти в біографії Лермонтова розпочалося навчання в університетському пансіоні Москви (1828-1830). Там були написані перші вірші Лермонтова. Потім в житті Лермонтова проходило навчання в Московському університеті (1830-1832). В цей час Лермонтов сильно захоплювався твори Фрідріха Шиллера і Вільяма Шекспіра і Джорджа Байрона. Після навчання в університеті він два роки провів в школі гвардійських підпрапорщиків Петербурга.
Служба і початок літературного шляху
У 1834 році почав служити в Гусарського полку в Царському селі. Популярність до поета приходить разом з виходом вірші «Смерть поета» (1837), присвяченого смерті Олександра Пушкіна. За цей твір Лермонтов був заарештований і відправлений на заслання. Завдяки старанням бабусі і наближеного до імператора Василя Жуковського покарання вдалося трохи пом'якшити. По дорозі на Кавказ Лермонтов на місяць зупиняється в Москві. Тоді ж було написано твір Лермонтова «Бородіно» (1837) до річниці битви.
Під час кавказької посилання творчість Лермонтова тільки розквітає: крім літератури він займається ще живописом. Завдяки клопотанням бабусі повертається до Петербурга, відновлюється на службі.
Творчість поета і друга посилання
Подальша творчість в біографії Михайла Лермонтова пов'язано з редакцією "Вітчизняних записок". За дуель з сином французького посла Е. Барантом поет знову відправлений на заслання на Кавказ (1840), де бере участь у військових діях. Лірика Лермонтова має властивість відчуженості, тяжіння до вічності. Найголовніші твори Лермонтова: «Парус» (1831), «Маскарад» (1835), "Боярин Орша" (1835-1836), «Мцирі» (1839), «Бородіно» (1837), «В'язень» (1837), «Демон» (1839), «Герой нашого часу» (1838-1840) вважаються шедеврами літератури."Спадщина Лермонтова увійшло в плоть і кров російської літератури", - так коротко і точно А.А. Блок визначив роль великого письменника і його творів в історії літератури.
Остання дуель
У П'ятигорську, повертаючись з другої посилання, Лермонтов зустрів старого товариша Мартинова. Той, образившись на злий жарт поета, викликає Лермонтова на дуель. 15 (27) липня 1841 року на цій дуелі Лермонтова наздогнала смерть.