Запитання та відповіді за повістю Оксани Іваненко "Друкар книжок небачених":
За жанром твір «Друкар книжок небачених» – це … (історико-біографічна повість)
Твір присвячується … Хто він такий? (Володимиру Татаринову, чоловік Оксани Іваненко, який загинув під Києвом у перші дні війни – 1941р.)
Від якої особи ведеться розповідь у повісті? (від третьої)
В якому столітті відбуваються події в творі? (XVІ століття)
Зі скількох мініатюрних новелістичних замальовок складається твір? (11 розділів)
Що дізнаємося про минуле Максима Грека? (непримиренний славетний учений, 30 років був ув’язнений, з них 22 роки – в ланцюгах; знавець кількох мов: грецької латинської, італійської)
За що Максим Грек був ув’язнений? (за те, що викривав багаті монастирі, які жили за рахунок праці селян)
З якою метою викликали Максима Грека з Афона? (виправляти, перекладати та переписувати святі книги)
У якому віці Максим Грек повернувся на батьківщину? (сімдесятип’ятилітнім немічним старцем)
Який єдиний спосіб пропонує Максим Грек Івану Федорову, щоб уникнути помилок, які роблять переписувачі книг? (друкувати їх)
Хто такий Ян Гутенберг? (винахідник друкарського верстата)
Яка праця приносила задоволення диякону Івану? (переписування книг, виконання до них ілюстрацій)
Що вимагав церковний звичай, якщо у служителя церкви вмирала жінка? (повинен йти або в ченці, або покинути служіння в церкві)
Який вибір робить диякон Іван? (покинув служіння в церкві)
З яким проханням звертається цар Іван Грозний до іноземця Шлітта? (зібрати майстрів різних спеціальностей і привезти в Москву)
Чи вдалося виконати доручення царя саксонцю Шлітту? (ні, бо спілка німецьких купців не пустила майстрів до Москви, а Шлітта на десять років посадили у в’язницю)
З якою метою приїхав до царя посол від датського короля Християна ІІІ? (посол Ганс Місенгейм привіз Біблію й ще дві книги, в яких викладено суть їхньої християнської віри. Якщо ці книги будуть схвалені царем і духовенством, то пропонує їх надрукувати в декількох тисячах примірників, переклавши на вітчизняну мову)
Чому Іван Грозний не погоджується на цю пропозицію датського короля? (Іван Грозний вважає, що не можна доручити іноземцям друкувати церковні книги, щоб не допустити неправильного тлумачення православної віри)
Яку великодержавну справу доручає Іван Грозний Івану Федорову? (будівництво Печатного дому)
Хто такий Петро Мстиславець? (помічник Івана Федорова, прибулець з Білорусі)
Назвіть першу книгу, надруковану в Печатному домі. Коли вона з’явилася? (навесні 1564р., Апостол)
Про що розповідається в післямові до першої книги? (по те, що Іван Грозний вводить на Русі книгодрукування і дає кошти на цю справу)
Чому бояри та церковнослужителі виступили проти Івана Федорова та його справи? («Іде це видано, щоб книги не рукою богобоязливою переписувалися, а на верстаті бісівському робилися»)
Чому Іван Федоров і Петро Мстиславець їдуть з Москви, чому кидають улюблену справу? (бояри, священнослужителі звинуватили їх у єресі та чорнокнижництві)
Хто допоміг Івану Федорову продовжити займатися друкарською справою, дав житло і хліб насущний? (гетьман Григорій Ходкевич запросив до себе у маєток Заблудове, не пошкодував нічого ні для друкарів, ні для друкарні)
Як називається перша друкована книга , яка з’явилася в Литві? Коли вона вийшла з друку? ( березень 1569 р, «Учительне Євангеліє»)
Чому Івана Федорова покинув його помічник і друг Петро Мстиславець? (його переманили до себе багаті купці Мамоничі)
Яка подія вплинула на гетьмана Ходкевича, на його ставлення до друкарської справи? (Люблінська унія 1569 р.)
Як сприйняв Іван Федоров звістку від Ходкевича про припинення друкарської справи? (боляче сприйняв, «… голова батька – велика, з хвилястим волоссям – труситься від стриманих ридань. Він плакав!»)
Чому Іван Федоров не зрадів багатому подарунку гетьмана Ходкевича? («Не личить мені в оранні та сіянні насіння життя своє коротати. Замість рала в мене ремесло художнє, замість насіння житнього – духовне насіння повинен я по світу розсівати… і всім роздавати духовну їжу»)
До якого старовинного міста помандрував Іван Федоров разом зі своїми помічниками – сином Івашком і Гринем? (Львів)
Назвіть першу друковану книжку, яка з’явилася в Україні. Де і коли надрукована? (лютий 1574 р., Львів, «Апостол»)
Якщо у післямові першої московської книги прославлявся цар Іван ІV, в «Учительному євангелії», надрукованому в Заблудові – Гнат Ходкевич, то львівський «Апостол» чи возвеличував когось? («Післямова львівської книги нікого не вславляла, вона мала тільки розповісти всьому світу про важкий труд та перешкоди на шляху друкаря»)
Чому великі пани, попи не допомагали друкарю у Львові, не давали кошти на розвиток книгодрукування? («Їх цікавили тільки власні маєтки та власний добробут…»)
Хто відгукнувся допомогти Івану Федорову при організації друкарні у Львові? («Бідні люди, міщани міста Львова, православне «братство… по копійці збирали вони кошти, щоб міг він відкрити свою друкарню і випускати книги»)
Назвіть книгу для дітей, надруковану Іваном Федоровим у Львові 1574 року. (Буквар)
Чому Іван Федоров приймає запрошення від князя Костянтина Острозького приїхати в його маєток для заснування друкарні? («Хотів він й інші книжки друкувати, та коштів більше не було, борги росли. Іван Федоров пробує всілякими силами вибитися з скрутного становища, але дедалі більше заплутується в боргах, у сітях, що розставляють хитрі лихварі»)
Що спочатку запропонував Костянтин Острозький Івану Федорову? (бути управителем у Дерманському монастирі)
Яке бажання було у князя Костянтина Острозького? (надрукувати Біблію церковно-слов’янською мовою)
Кому доручив князь Острозький узяти участь у підготовчій роботі над Біблією, зайнятись устаткуванням друкарні, забезпечити папером видання? (Івану Федорову)
Чому Іван Федоров повертається до Львова? («…..ми й самі тепер зуміємо налагодити нашу друкарню . А князеві Острозькому налагодив справу і більше не потрібний»)
Чому перший друкар помирав у страшних злиднях? («Та роки, повні тривог, поневірянь, горіння і невтомної праці, вдалися взнаки. Він захворів. Мусив лягти в ліжко… Лихварі, почувши про хворобу друкаря, як шуліки налетіли і описали все майно»)