Аналіз поема "Енеїда":

Жанр: травестійна бурлескна поема. Травестія (з французької) — переодягання. Жанр бурлеску вимагав, щоб про буденне говорилося високим стилем, урочисто, а героїчний зміст мав викладатися зумисне вульгарно. У той же час "Ене'іда" — поема героїчна.

Мета твору: після зруйнування Запорозької Січі Катериною II в 1775 р. І. П. Котляревський образами своїх козаків-троянців хотів нагадати українцям про героїзм і незламність духу, волелюбність і патріотизм наших предків і відновити національну гор­дість українського народу, його прагнення до волі й незалежності.

Сюжет: після зруйнування Трої внук троянського царя Еней за волею богів має разом із іншими втікачами з Трої дістатися берегів Італії і заснувати там нову державу. Сім років блукали троянці по різних морях і країнах, зазнали чимало пригод, перш ніж прибули до Італії. Там їх зустріли гостинно, але невдовзі розгорілася кривава війна між троянцями й рутульцями. Адже їхньому цареві, Турну, як і Енеєві, хотілося одружитися з дочкою царя Латина, Лавінією. Мати Лавінії, Амата, тримала сторону Турна, так само, як і латинське військо. Боги також розділилися в симпатіях: одні були на боці Турна, інші — на боці троянців. Війна закінчується тоді, коли Еней у бою здолав Турна. Лише після цього внук троянського царя став царем латинської землі.

Тема: зображення сучасної І.П. Котляревському дійсності: життя селян, ремісників, козаків, поміщиків, чиновників; симпатія до трудових верств народу й глузливий показ та засудження панівних класів, їхнього паразитизму, жорстокості, хабар­ництва, пияцтва, зажерливості, пихатості.

Головна думка: мрією І.П. Котляревського було таке суспільство, у якому люди житимуть за законами справедливості і правди. За його моральною програмою, в пеклі мають знайти місце всі скупі, брехуни, гульвіси, самогубці, псевдовчені, графомани, пияки, балакуни, модниці, перекупки, палії, ворожбити, злодії, картярі, лікарі-партачі, повії — одним словом, усі, хто не дотримується благородних моральних заповідей. У майбутньому суспільстві не буде місця кріпацтву, панській жорсто­кості, хабарництву й лицемірству чиновників. Паразитуючим прошаркам суспільства Кот­ляревський протиставляє волелюбних, веселих, незалежних троянців — запорожців, оспівує їхні високі моральні якості — палку любов до рідної землі, готовність віддати за неї життя, працьовитість і розум, чесність і благородство. У майбутньому такий народ сам буде ви­рішувати свою долю.

Значення: письменник створив оригінальний реалістичний твір, написа­ний живою українською мовою, який став прологом нової української літератури. "Енеїда" І.Котляревського довела самобутність українського народу і право його мови на існування.

Віршовий розмір: поема написана ямбом. Строфа десятирядкова (децима). Римування перехресне, кільцеве і паралельне.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)