Характеристика (цитатна) Івана Сили:
Портрет: народився на Закарпатті в селянській родині. Батьки відправили до Праги шукати свою долю, де він став артистом цирку Бухенбах. "Двадцятилітній парубійко в селянському вбранні на ймення Іван Сила не квапився. Його відкрите обличчя, ніжні, майже дівочі риси обличчя якось дивно поєднувалися з міцно збитою статурою та широчезними плечима".

Соціальне значення героя: простий хлопець із селянської родини досяг успіху, здобув славу , визнання, ставши найсильнішою людиною світу.

Проблеми, порушені автором у творі через цей образ, їх актуальність: через  образ Івана Сили Олександр Гаврош порушує такі проблеми: життєвого вибору людини, віри в свої сили та можливості, успіху й невдачі, цілеспрямованості, працьовитості, слави, свободи особистості, кохання, дружби, спорту в житті людини.

Психологія характеру: Іван Сила - це добра , щира, відкрита людина з простого народу. Він чесний і порядний, відданий у дружбі та коханні, не прагне слави, визнання. Сумлінно виконує свою роботу, любить працювати , бо до цього його батьки привчили змалечку, у досягненні власних цілей наполегливий, цілеспрямований. Іван захищає слабких, сміливий, прагне завжди чинити справедливо, чутливий, любить свою Батьківщину, батьків.
"Та Іван був упертий від народження. А тому мучився, але їв, як і доктор. Брякусу це сподобалося."
"Іван розгубився. Бо, крім роботи, чесно кажучи, більше нічого не знав."

Мова героя: мова Івана Сили проста, чиста, відображає його характер. Він завжди говорить те, що думає, у мовленні героя відчувається повага до інших, вихованість, стриманість. Він ніколи не кричить, не ображає інших.

Вплив головного героя на життя інших героїв повісті: увійшовши в життя того чи іншого героя , впливає на нього, змінюючи чи життєві обставини , чи самого героя, його ставлення до життя, до людей чи до самого себе.
Міха Голий,  бездомний злодій, який живе тільки крадіжкою, не маючи бажання працювати та змінитися, зустрівши Івана Силу, стає його справжнім другом, а згодом отримує роботу сторожа в цирку мадам Бухенбах, ставши чесною людиною, якій довіряють. Приклад Івана, його моральність, щирість, підтримка кординально змінюють цього героя.
Карлик Піня, який ображений на життя та людей, заздрить Іванові, ненавидить його, намагається нашкодити. Заради бажання помсти навіть іде на злочин, але викритий Пандорським, все ж таки отримує другий шанс.І коли Іван потрапляє до лікарні приносить йому гостинці. А повністю змінюється герой під впливом мадмуазель Крокі, яка його захистила та закохалася в нього, підвищивши цим його самооцінку та викликавши почуття честі та гідності.
Іван Сила допомагає мадам Бухенбах змінити власний погляд на людей, на гроші, на своє життя. Самотня, без любові, підтримки "залізна леді" стала корисливою та суворою до своїх підлеглих, її часто цікавили тільки гроші. Івана Силу вона використовувала так, як їй було вигідно, вона не зважала на нього та його інтереси, почуття, думки. Але згодом вона пожалкувала про це і дуже переживала, коли з Іваном сталася біда.
Агент Фікс бажаючи зла Іванові, через свої підступні дії той постраждав декілька разів, отримавши життєві уроки. І остання пригода (волею долі Фікса рятує життя Іванов) змінює його повністю. Він стає дуже відомим проповідником ідей праведного християнського життя.

Чесноти Івана Сили: порядність, мужність, щирість та сила волі силача. Він зробив дуже багато, щоб стати визначною особистістю. Чесноти допомогли йому впевнено дійти до своєї мети: "Півдня Іван провів у тренуваннях, згадуючи науку Брякуса, який навчив його різних видів боротьби". Із цих рядків ми бачимо на скільки цілеспрямованим був Іван. Іван неодноразово перемагав у двобоях. Це свідчить про його завзятість та працьовитість.
Та найголовніше, що слава не зіпсувала Івана. Він завжди залишався доброю, чесною та щирою людиною.

3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (31 Votes)