Тема: Зображення походу козаченьків, розлучення хлопця з матінкою і коханою.

Ідея: Звернення сина до матері з проханням, щоб вона прийняла його кохану як свою дитину.

Основна думка: Для кожної родини є хвилюючим моментом, коли її сини, чоловіки вирушають у військовий похід.

Жанр: літературна козацька пісня.

Художні особливості твору: Епітети:«Ясні очі», «милий синочку», «кінь вороненький», «рідна дитина», «чужая дитиночка»; Метафори:«Стоїть місяць над горою», « кінь спіткнувся», « година настала»; Поетичне кільце (повторення):«Засвіт встали козаченьки /В похід з полуночі,/ Заплакала Марусенька/ Свої ясні очі» (1 та 4 строфи); Паралелізм: «Стоїть місяць над горою, /Та сонця немає,/ Мати сина в доріженьку/ Сльозно проводжає»; Антитеза: «Яка ж би то, мій синочку, / Година настала, / Щоб чужая дитиночка/ За рідную стала?»; Звертання: «Прощай, милий мій синочку», «Ой рад би я, матусенько», «Яка ж би то, мій синочку»; Риторичні оклики: «Через чотири недільки/ Додому вертайся!», «Бо хто знає, чи жив вернусь, / Чи ляжу в полі!».

Про що пісня "Засвіт встали козаченьки": у пісні розповідається, як козаченьки, що «засвіт встали», вирушають у похід. Козак заспокоює свою кохану Марусю та просить її помолитись Богу за нього. Проводжає мати свого сина в далеку дорогу й просить його «через чотири недільки» додому вертатись. Молодий козак не вірить, що швидко повернеться з походу, бо «кінь вороненький в воротях спіткнувся». Син не знає, чи вернеться живим, чи ляже в полі, а тому просить матір прийняти його кохану Марусеньку «як рідну дитину». Мати бідкається, що ж то за час настав, «щоб чужая дитиночка За рідную стала».

1) Яку історичну епоху відображено у пісні? - Події козацької доби XVІ – XVІІ століть.
2) Між ким відбувається діалог? - Між козаком та його матір'ю.
3) Якої пори вирушали козаченьки у похід? - Засвіт, з полуночі.
4) Хто заспокоює дівчину? - Автор.
5) Чому козак не вірить, що швидко повернеться додому з походу? - Бо у воротях спіткнувся кінь, а це народна прикмета, яка віщує біду, невдачу.
6) Як реагує мати на прохання сина прийняти Марусю як рідну дитину? - Мати докоряє синові тим, що невістка-це чужа дитина.
7) Чи пов'язаний цей твір з життєвою долею Марусі Чурай? - Так. Адже навесні  1648 року пішов на війну і Грицько Бобренко.

Підтвердженням того, що Маруся Чурай була таки автором пісні "Засвіт встали козаченьки", є публікація її в збірнику "Молодчик с молодкою на гуляньи...", котрий побачив світ у Петербурзі  1790 року. Вже тоді молодь знала кілька варіантів пісні, яка супроводжувала козаків у боях за рідну землю, за волю і незалежність України і співпереживала розлуку своєї ровесниці з милим її серцю козаченьком.

Сенкан Маруся Чурай:
Маруся Чурай
Вродлива, талановита
Любила,чекала, страждала
Створила багато прекрасних пісень
Дівчина з легенди

3.452380952381 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.45 (42 Votes)