Літературний рід: ліро-епос.
Тема: зображення Київської Русі у другій поливі XII ст..
Ідея : заклик до єдності князів у боротьбі проти половців; засудження князівських міжусобиць.
Основна думка: тільки в єдності – сила
Жанр: Слово – це урочиста ораторська промова, героїчна пісня, повість, поема (різні трактування дослідників)
Будова твору: твір складається з вступу (заспіву), 4 частин і закінчення. Заспів і закінчення героїчної поеми подібні до українських народних дум.
Герої твору: князь Ігор; Ігорів брат Всеволод Святославич, князь курський і трубецький; Ігорів небіж Святослав Ольгович, князь рильський; дружина Ігоря —- Ярославна; половці: Овлур, Гзак, Кончак.
Сюжетні елементи: експозиція: підготовка Ігоря з дружиною князів до військового походу, зловісні знаки; зав’язка: битва з половцями; кульмінація: поразка руської дружини; Ігор, Всеволод, Володимир, Святослав потрапили в полон; розв’язка: втеча Ігоря з половецької неволі.
Особливості композиції: простежується, хоча не позначаються, частини: вступ, або заспів, основна частина і закінчення, або кінцівка: вступ (пісня Бояна) — роздуми автора над манерою описування подій; основна частина (кілька оповідань): виступ Ігоревої дружини; похід; битви з половцями; сон і «золоте слово» Святослава; «плач Ярославни»; втеча Ігоря з полону; закінчення (величання Ігоря, князів і дружини)
Ідейно - художній зміст «Слово про похід Ігорів»:
Повість розкаже про надії, пов’язані з невдалим походом весною 1185 року Новгород –Сіверського князя Ігоря Святославича, його брата Всеволода, сина Володимира та племінника Святослава Ольговича проти войовничих степових кочівників – половців.
Ігор рушає в похід; загрозливі віщування. Ігор підготував військо до виступу проти ворога. Його бажання – відстояти рідну землю від набігу кочівників.
Князя підтримує брат Всеволод.
Виступ у похід Руських воїнів проти половців збігався із затемненням сонця. Але це не зупинило Ігоря.
Сон і золоте слово Святослава. У Києві Святослав бачить незрозумілий, смутний сон, що попереджувало його про біду.
Невідомий поет описує і втечу Ігоря, та те як половці пустилися за ним в погоню, але не здогнали його. Ігор летів птахом і щасливо дістався у Новгород. І тоді зраділа вся Україна.
Зміст "Слово про похід Ігорів" (Вступ): Розмірковування автора над тим, як йому повести мову про похід Ігоря. Спогад про славного співця Бояна, який умів славу співати своїм князям.
І частина: Перший переможний бій князя Ігоря й брата Всеволода. Детальний екскурс у минуле. Лихі віщування природи. Другий бій і поразка князя Ігоря. Плач руських жінок.
ІІ частина: Віщий «мутен сон» великого київського князя Святослава та його «золоте слово, із сльозами змішане», звернене до руських князів.
ІІІ частина: Плач Ярославни «в Путивлі на забралі». Звернення її до сил природи.
ІV частина: Утеча князя Ігоря з полону з допомогою Овлура. Погоня половецьких князів Гзака й Кончака за Ігорем.
Закінчення: Ігор у Києві. Уславлення князя та його дружини.
Сенкан Пам’ятка « Слово про похід Ігорів»
Пам’ятка
давньоруська, оригінальна
вчить, об’єднує, притягує
досліджується і нині
таємниця.