Аналіз повісті "Неймовірні пригоди Івана Сили" Олександр Гаврош:
Тема: розповідь про пригоди простого хлопця із закарпатського села Білки, який, завдяки надзвичайній фізичній силі, а також силі духу і доброті, здобув собі славу найсильнішої людини світу, перемагав найвидатніших богатирів, разом із мандрівним цирком побував у багатьох країнах світу.
Ідея: уславлення непереможного духу українського народу, його доброти й щирості в особі Івана Сили.
Жанр: пригодницька повість.
Сюжет: головний герой книги – силач Іван Фірцак, який жив у ХХ столітті і зажив великої слави. Іван народився на Закарпатті у маленькому селі, і його історія починається з того, як він молодим хлопцем приїхав на заробітки до великого міста. Обставини складаються так, що вантажник починає працювати у цирку і стає справжнім відкриттям свого часу. Він стає чемпіоном Чехословаччини та Європи з кількох видів спорту, мандрує світом, виступає навіть перед королевою Великої Британії, а згодом завойовує звання найсильнішої людини планети. Іван – добряк, досить простий і неймовірно щирий. Він дуже сильний, але не користується своєю силою заради лихих справ, йому щиро шкода тих, кого він перемагає, силач не замиловується собою і прагне віднайти особисте щастя. На верхівці своєї кар’єри Іван Сила полишає цирк, одружується і повертається у рідні гори.
Композиція повісті: твір складається із двох частин; 42 розділів, ще одного розділу, «… в якому нічого не залишається, як попрощатися» та післямови.
Герої: головний герой твору - Іван Сила. Другорядні герої: Міха Голий, доктор Брякус, Аделія Бухенбах, агент Фікса, карлик Піня, Мілка, Велет, пан Пандорський.
Епізодичні герої: Рената, поліцейський Магдебура, Бієр-Маєр (баварський борець), Джебсон (британський боксер), Королева Англії, Президент Чехословаччини, Тосіко Хамацурі (японець, організатор бою), Крокі (наречена карлика Піні), мсьє Фрасьє (лікар, наречений Аделії Бухенбах).
Герої-тварини: мавпочка Беня, пес Бобі.
Країни,в яких відбуваються події: Чехословаччина, Англія, Німеччина, Америка, Японія
Проблематика твору: доброти та ненависті; людської гідності; чесності, порядності й нещирості, брехні; користолюбства й підступності; справжньої дружби та кохання; вірності та відданості; проблема вибору людини; підлабузництва та лицемірства; марнославства; справжніх та фальшивих цінностей; проблема свободи людини; помсти, заздрості; людського щастя.
Над чим мене змусив замислитися повість: як досягти успіху і залишитися людиною честі, не втратити своїх принципів, не піддатися спокусам .Також цікаве питання: як під тиском людей, обставин не зігнутися й залишитися собою ; що повинна зробити людина, щоб залишитися вільною і духовно, і фізично ; яким потрібно бути , щоб тебе поважали інші люди.
Проблеми яки порушує автор в повісті "Пригоди Івана Сили": Олександр Гаврош порушує такі проблеми життєвого вибору людини, віри в свої сили та можливості, успіху й невдачі, цілеспрямованості, працьовитості, слави, свободи особистості, кохання, дружби, спорту в житті людини.