Аналіз вірша Сучасникам Олени Теліги:
Тема: прагнення поетеси донести і показати співвітчизникам істинну любов до Батьківщини, наповнити їхні серця бажанням присвятити своє життя Україні.

Ідея: возвеличення сильної особистості, яка здатна попри усілякі труднощі (болі, страждання) рухатися вперед і здобувати волю.

Жанр: а) моральний заповіт нащадкам; б) своєрідний лист до читачів, щирий і відвертий, у якому авторка розповідає про себе; в) особистий звіт перед нами, перед суспільством; г) лірична пісня душі.

Рід: лірика

Вид лірики: громадянська

Ідейний зміст поезії: у вірші Олена Теліга насправді звернулася не тільки до сучасників. Можна стверджувати, що рядки цього твору — моральний заповіт усім нащадкам, яких вона закликає не до словесних гасел, а до конкретних дій. Людина може бути ослабленою своїми переживаннями, інтимними почуттями, коли ж ідеться про справу, то поетеса закликає: «Не плутай душу у горіння тіла, Сховай свій біль. Зломи раптовий порив». Не слід зрікатися радостей, що їх дарує доля, але, коли цього потребує справа всього життя, коли перед нами ворог, — не можна бути слабким. 

Композиція: вірш складається з 4 строф.

Настрій: життєстверджуючий, оптимістичний.

Віршовий розмір: ямб.

Художні засоби: Риторичний оклик: «Не треба слів! Хай буде тільки діло!», «Сміх рветься джерелом на волю!». Епітет: «святий союз». Метафора: «біль бринить», «сміх рветься», «купати душу в зливі». Антитеза: «Мій біль бринить, коли сміюся». Оксюморон: «щастя з гострим болем».  

Образи: вогонь, вода, вітер - символізують буремність, неспокій, прагнення чогось незвичайного, небуденного і водночас очищення, оновлення.

Лірична героїня: сильна, мужня, сувора, щира, вразлива, тверда, безкомпромісна; не вимагає від своїх послідовників повного зречення власних інтересів заради боротьби; вона вміє і страждати, і радіти, і бути ніжною, але коли цього потребує ситуація, коли перед нею ворог, - вона не має права бути слабкою чи безвольною.

Образи: вогонь, вода, вітер - символізують буремність, неспокій, прагнення чогось незвичайного, небуденного і водночас очищення, оновлення

Висновок: треба бути мужнім, чесно, сумлінно виконувати свою справу, йдучи до заповітної благородної мети. Не можна жити лише розумом, треба не боятися своїх щирих почуттів. Треба бути принциповим, безкомпромісним і не йти ні на які угоди із запеклим ворогом. У цьому вірші О.Теліга окреслила перед сучасниками, минулими, сьогоднішніми і майбутніми, поняття щирого, а не плакатного патріотизму.

3.5416666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.54 (24 Votes)