Тема: зображення життя селянства в пореформені часи; суспільні явища, що мали місце в 80-90 роках XIX століття.

Ідея: висміювання хазяїв, для яких багатство стало метою життя, а не засобом для існування; викриття й засудження в образі Герасима Калитки хижацтва, жорстокості, ненаситної жадоби до наживи, духовної обмеже­ності, а також згубного впливу грошей на вихідців із народу.

Основна думка: автор висміює шахраїв, їх ненаситну жадобу до наживи, духовну обмеженість, змушує людей, мимо їх волі, соро­митись своїх лихих учинків. «Буде здоров'я, будуть і гроші...» .

Літературний рід: драма.

Жанр: трагікомедія.

Проблематика: батьки і діти; прагнення збагатитися заради задоволен­ня власних потреб; бідність і багатство; добро і зло; моральність і духовна деградація.

Композиція: п’єса має 4 дії, кожна з яких поділена на яви.

Сюжет: Експозиція: знайомство автором читача (глядача) з місцем дії та дійовими особами — Герасимом Калиткою, Бонавентурою, Савкою, Невідомим, сином Герасима Романом і наймичкою Мотрею, показує обставини, в яких живуть дійові особи, їх стосунки і прагнення.
Зав'язка: восьма ява першої дії твору, коли Невідомий домовляється з Калиткою про те, що у визначений час він передасть йому на вокзалі за 5 тисяч справжніх грошей 100 тисяч фальшивих.
Розвиток дії: гонитва Калитки за наживою, за грошима. У другій та третій діях комедії показано, що кожний вчинок Калитки, кожна його думка підпорядковані безглуздій жадобі збагачення, накопичення грошей і землі. Він нещадно експлуатує наймитів, підганяє до роботи сина і дружину, в одруженні сина шукає засобів збагачення.
Кульмінація: четверта дія комедії, коли Малофес попереджає Калитку, щоб він не барився з купівлею землі у Смоквинова, бо її поспішає  придбати Жолудь. Калитка з Савкою їдуть на вокзал, привозять мішок «грошей» і починають ділитися. Настає найвищий момент напруження дії: в мішку замість фальшивих грошей були пакунки чистого паперу. Невідомий виявився спритнішим шахраєм, ніж Калитка, і обдурив його, продавши за 5 тисяч карбованців мішок чистого паперу.
Розв'язка: п'єса «Сто тисяч» закінчується тим, що обдурений Герасим у розпачі вішається, його врятовує Бонавентура. Драматург показав всю потворність моралі Калитки, висміяв його мрії, поведінку, дії.

Персонажі: Герасим Никодимович Калитка — багатий селянин, його жінка Параска, їхній син Роман, Савка — кум Герасима, селянин, копач Бонавентура, невідомий — єврей, фактор Гершко, наймичка Мотря, робітник Клим.

3.4583333333333 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.46 (24 Votes)