Олександр Миколайович Островський (1823 - 1886) - відомий російський письменник і талановитий драматург. Основоположник сучасного російського театру, засновник Артистичного гуртка, член-кореспондент Петербурзької Академії наук і володар премії Уварова.
Ранні роки. Освіта і кар'єра.
Народився 31 березня (12 квітня) 1823 року в Москві, виріс в купецькому середовищі. Мати померла, коли йому було 8 років. І батько одружився знову. Дітей в сім'ї було четверо.
Островський здобував освіту вдома. У його батька була велика бібліотека, де маленький Олександр вперше став читати російську літературу. Однак батько хотів дати синові юридичну освіту. У 1835 році Островський почав навчання в гімназії, а потім вступив до Московського університету на юридичний факультет. Через захоплень театром, літературою, він так і не закінчив навчання в університеті (1843), після працював писарем в суді за наполяганням батька. У судах Островський служив до 1851 року.
творчість Островського
У 1849 році було написано твір Островського «Свої люди - розрахуємося!», Яке принесло йому літературну популярність, його високо оцінили Микола Гоголь та Іван Гончаров. Потім, незважаючи на цензуру, було випущено безліч його п'єс, книг. Для Островського твори є способом правдиво зобразити життя народу. П'єси «Гроза», «Безприданниця», «Ліс» є одними з найголовніших його творів. П'єса Островського «Безприданниця», як і інші психологічні драми, нестандартно описує характери, внутрішній світ, терзання героїв. З 1856 року письменника бере участь у випуску журналу «Современник».
Театр Островського
У біографії Олександра Островського почесне місце займає театральну справу. Островський заснував Артистичний гурток в 1866 році, завдяки якому з'явилося багато талановитих людей в театральному колі. Разом з Артистичним гуртком він значно реформував, розвинув російський театр.
Будинок Островського часто відвідували відомі люди, серед яких І. А. Гончаров, Д. В. Григорович, Іван Тургенєв, А. Ф. Писемський, Федір Достоєвський, П. М. Садовський, Михайло Салтиков-Щедрін, Лев Толстой, Петро Чайковський, М. Н. Єрмолова і інші.
У короткій біографії Островського варто обов'язково згадати про появу в 1874 році Товариства російських драматичних письменників і оперних композиторів, де Островський був головою. Своїми нововведеннями він домігся поліпшення життя акторів театру. З 1885 року Островський очолював театральне училище і був завідувачем репертуаром театрів Москви.
Особисте життя письменника
Не можна сказати, що особисте життя Островського була вдалою. Драматург жив з жінкою з простої сім'ї - Агафія, яка не мала освіти, але була першою, хто читав його твори. Вона підтримувала його в усьому. Всі їхні діти померли в ранньому віці. З нею Островський прожив близько двадцяти років. А в 1869 році одружився на артистці Марії Василівні Бахметьєва, яка народила йому шестеро дітей.
Останні роки життя
До кінця свого життя Островський відчував матеріальні труднощі. Напружена робота сильно виснажувала організм, а здоров'я все частіше підводило письменника. Островський мріяв про відродження театральної школи, в якій можна б було навчати професійного акторської майстерності, проте смерть письменника завадила здійснити давно задумані плани.
Островський помер 2 (14) Червень 1886 року в своєму маєтку. Письменника поховали поруч з батьком, в селі Миколо-Бережки Костромської губернії.