Марк Твен (справжнє ім'я - Семюел Клеменс) - письменник і журналіст, відомий в Америці громадський діяч. Демократ і гуманіст, що відстоював в XIX столітті права всіх людей, незалежно від кольору шкіри.
Ранні роки
Біографія Марка Твена сповнена цікавими подіями, які будуть цікаві школярам, що вивчають його твори. Майбутній класик американської літератури народився в 1835 році в селищі Флорида (штату Міссурі). Можна сказати, що його батьки були вже корінними американцями (вихідцями з Віргінії і Кентуккі). Батько помер, коли хлопчикові виповнилося 13 років, мати прожила довге життя і померла на 87 році життя. Крім Сема, в сім'ї було ще 3 дитини: два хлопчика і дівчинка. Після смерті батька головним у родині став старший брат Сема Орайон. Саме він відкрив сімейну справу: став видавати газету. У видавництві працював і Семюель, спочатку в якості складача, а потім як журналіст. В якості журналіста він подорожував по країні, побував в Сент-Луїсі і в Нью-Йорку.
Потрудившись якийсь час на брата, Семюель зрозумів, що його «кличе» річка. Він став лоцманом на пароплаві. Робота йому подобалася, але Громадянська війна призвела до зникнення приватного пароплавства. Семюель був змушений знову зайнятися пошуками засобів до існування.
Відомо, що на самому початку Громадянської війни майбутній письменник став членом масонської ложі, хоча завжди ставився до братерства з гумором.
У роки Громадянської війни
Якийсь час Семюель воював в рядах народного ополчення, але після того, як його брата зробили секретарем губернатора штату Невада, поїхав з ним на Захід. У Неваді Сем працював на шахті старателем, добував срібло. Потім влаштувався на роботу в газету «Territorial Enterprise». У 1864 році Сем перебрався в Сан-Франциско, де почав працювати відразу в декількох газетах.
Перші літературні досліди
Свій перший гумористичний розповідь Твен опублікував в 1865 році. Він приніс йому успіх і був навіть названий кращим гумористичним оповіданням, створеним в Америці американським письменником. Весь наступний рік Твен провів у відрядженнях. Він виконував редакційні завдання газет і виступав з лекціями по всьому штату, а в 1866 році Твен вперше відправився за кордон, відвідав Європу і Близький Схід. Цікаво, що під час цієї поїздки він також відвідав і Російську імперію, зокрема, побував в Криму.
У 1867 році Твен випустив книгу «Простаки за кордоном», по суті це були нотатки про подорож. Книга мала шалений успіх. Марк Твен став дуже популярний.
Короткий зміст творчості письменника
Після 1870 року Твен впритул зайнявся письменництвом. Також в цей час він почав викладати в ряді університетів США і Англії. Твен був прекрасним оратором, і його лекції були неймовірно популярні. У своїх більш пізніх творах автор виступав проти расизму і імперіалізму, критикував діючих американських сенаторів, негативно висловлювався на адресу президентів. До речі, його роман «Пригоди Гекльберрі Фінна» кілька разів забороняли, так як вважали, що використані автором слова і вирази нелітературних, а багато сцен занадто натуралістични.
Родина
Марк Твен був одружений на Олівії Ленгдон. Вони прожили разом близько 20 років, мали 4 дітей, троє з яких померли в дитинстві. Письменник пережив дружину і глибоко переживав її смерть, навіть впав у депресію.
Останніми роками
В останні роки фінансові справи письменника сильно похитнулися, але становище врятував нафтовий магнат Генрі Роджерс, який став близьким другом письменника. Марк Твен дуже сильно вплинув на характер американського бізнесмена і зробив його справжнім благодійником і меценатом. Роджер на прохання письменника організував кілька благодійних фондів, які спонсорували освітні програми для афроамериканців і для дітей з інвалідністю.
Письменника кілька разів ховали. Після чергового некролога Марк Твен навіть вимовив стала крилатою фразу про те, що чутки про його смерть сильно перебільшені. Помер він в 1910 році від нападу стенокардії. Відомо, що народився він в рік проходження над землею комети Галлея, «пішов» він також разом з нею, так як в 1910 році вона знову проходила повз Землю (до речі, письменник фактично передбачив свою смерть).