"Панчатантра" - найвідоміша збірка давньоіндійських казок, яка була перекладена багатьма мовами Сходу та Заходу й отримала найбільшу популярність за межами Індії. Вона написана мовою давніх індійців – санскритом (Літературно оброблена давньоіндійська мова). Назву пам’ятки "Панчатантра" (панча – п’ять, тантра – книга) перекладають по – різному: "П’ять книг", "П’ять повчань", "П’ять кошиків житейської мудрості", яку часто називають п’ятикнижжям, "напученням розумної та правильної поведінки". Збірка складаєтьсяз п’яти частин – тантр: "Втрата дружби", "Придбання друзів", "Про війну ворон і сов", "Втрата набутого", "Несподівані діяння".
За легендою історія створення книги була написана для двох синів могутнього індійського раджі: володар безкраїх земель і незчисленних коштовностей хотів, аби юні принци навчилися життєвої мудрості. Збірка створена приблизно в ІІІ-ІУ ст. легендарним мудрецем Вішнушарману.
Поряд із прозовими розповідями в пам’ятці налічується понад тисячу віршованих вставок. В історії, що передує збірці як вступ, розповідається, що "Панчатантра" була створена брахманом (так в Індії називали представника вищого суспільного кола) Вішнушарманом для недосвідчених царевичів, але ці оповідки не є головною метою збірки.
Поряд із ними подаються уроки моральності, численні приклади життєйської мудрості. Крім цього, у збірку ввійшли байки про тварин, побутові казки, анекдоти. Та значну частину розповідей складають казки про тварин.
Чутка про надзвичайний зміст цієї книги швидко поширилася по всій Індії та за її межами. За наказом перського царя Хосрая Ану- іипрвана (IV ст.) його придворний лікар Бурзос таємно вивіз із Індії «Панчатантру» разом зі ще однією дивиною – шахами.
Минув час, і книгу індійської мудрості взялися перекладати різними мовами світу, і вона, як незрівнянний діамант, прикрасила скарбниці - бібліотеки столиць Сходу й Заходу. Герої отримували нові імена, в сюжет впліталися особливості національної культури, звичаї, традиції та деталі побуту народу, серед якого прижилася оповідь. Так і виникло поняття «мандрівний сюжет».
У «Панчатантрі» вперше з’являється сюжет про перефарбованого казкового персонажа.