Аналіз новела "Інтермецо", М.М. Коцюбинський:
Тема: присвячений ролі митця і суспільному призначенню мистецтва. Новела побудована у формі щирої розповіді ліричного героя, який, перебуваючи певний час на лоні природи, набирає сил для активної громадської діяльності. Краса і гармонія природи поступово відроджують у його душі потребу в спілкуванні з людиною.
Ідея: автор глибоко переконаний, що суспільний обов’язок інтелігента, митця — бути на передовому краї боротьби народу з соціальною несправедливістю.
Символіка назви. Інтермецо (італ. intermezzo — проміжний) — інструментальна п’єса довільної будови, що у XVII ст. в Італії виконувалась між актами трагедії. Назву “Intermezzo" використано дуже вдало, під нею ми розуміємо перерву у творчості, насолодження музикою природи.
Жанр: новела, але новела особлива, у якій автор віртуозно використовує кольористику (за допомогою вдало підібраних барв передає неперевер- шену красу природи).
Дійові герої: за впливом на ліричного героя дійові особи твору можна поділити на два табори образів-символів. Моя утома, Залізна рука города, Людське горе символізують мінорні (сумні) почуття. Сонце, Ниви у червні, Три білих вівчарки, Зозуля, Жайворонок символізують мажорні (оптимістичні) почуття.
Образи і символи: "Білі мішки" — символ страчених (повішених) після революційних подій; "залізна рука міста" — потяг, який ототожнюється з металевим монстром; "три білі вівчарки" символізують дворянство (Пава), жандармерію (Трепов — за прізвищем міністра внутрішніх справ) і селянство (Оверко); ніч — це символ краси, одухотвореності, присутності Бога в усьому; жайворонок — символ натхнення; зозуля — символ надії; сонце — символ вічності й сили.
Композиція: є монологом ліричного героя (розповідь ведеться від першої особи), в центрі уваги образ автора, його емоційний стан. У новелі розповідається про митця, втомленого містом, "безконечними «мусиш", який прагне заспокоєння, усамітнення серед природи.
Для передачі душевного стану ліричного героя автор використав оригінальну емоційну форму. Твір скомпоновано з десяти невеликих етюдів, що передають психологічні зміни в душі героя (утома, стрес, інтермецо, рівновагу, здатність сприймати людське горе).
Кульмінацією новели є зустріч митця зі "звичайним мужиком", який символізує саме життя, звичайне, жахливе, від якого ще недавно тікав герой. Здається, митець повинен би відсахнутися від цього розчарованого, нещасного чоловіка. Проте зцілення настало, і ліричний герой повертається у світ людей: "Йду поміж людей. Душа готова, струни тугі, наладжені, вона вже грає..."