Аналіз повість "Тіні забутих предків", М. Коцюбинський:

Тема: показ життя, звичаїв, побуту і вірувань гуцулів, які знайшли спосіб жити в гармонії з природою.

Жанр: психологічна, лірично-філософська повість.

Ідея: вірність у коханні, гармонійне життя з природою, співіснуван­ня язичництва і християнства, протистояння добра і зла.

Основна думка: своїм твором М. Коцюбинський закликає пам’ятати про найістотніші філософські категорії — життя, смерть, любов. Він стверджує, що природа, її поезія та кра­са породжують у душах людей любов, тож треба кохати так, щоб не пропала марно жодна мить життя.

Композиція. Композиційно повість складається з низки епізодів, які через образи Івана та Марічки передають дух гуцульського життя. У повісті тісно сплелися дійсність і вигадка, реальне і казкове, що дало змогу авторові втілити в життя свій творчий задум: показати не тільки зовнішню екзотику краю, а й зазирнути в душу гуцула, заглибитися у його психо­логію.

Сюжет: "Тіні забутих предків" М. Коцюбинського називають повістю про українських Ромео і Джульєтту. Іван Палійчук і Марічка Гутенюк покохали одне одного, хоча належали до во­рогуючих родин. Любов до всього живого, розуміння світу природи, потяг до прекрасного, природна обдарованість виявили спорідненість їхніх душ. Розквіт почуття закоханих роз­кривається в тісному зв’язку з казковою природою, яка оповита легендами й віруваннями, створеними гуцулами протягом віків. На жаль, смерть Марічки перериває їх кохання. Та в серці Івана дівчина залишається назавжди. На сім років він щезає з села, а повернувшись, вирішує одружитися з нелюбою Палагною. Ґаздування не принесло йому ні розради, ні щастя, бо вони з дружиною були надто різними людьми. Дізнавшись про зраду Палагни (вона стає любаскою Юри), Іван не відчуває болю, адже ніщо не пов’язує 'їх духовно. Він починає шукати розради у спогадах про минуле кохання. Смуток за коханою, самотність, протест проти безрадісного животіння призводять його до передчасної смерті.

Головні герої: Іван Палійчук, Марічка Гутенюк, Палагна, Юра-мольфар; фантас­тичні істоти — Щезник, Чугайстир, мавки (нявки).

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)