Аналіз вірша поеми "Великий льох", Т. Шевченко:

Тема: відображення трагічних епізодів української історії, показ національного відкупу українського народу, пов’язаного з пошуками скарбу Б. Хмельницького, в часи гетьманування якого українська держава досягла вершини свого розвитку.

Ідея: засудження зради старшинської верхівки інтересам укра­їнської нації; підступного приєднання України до російської імперії; імперського геноциду російських посіпак в Україні, ви­словлення обурення антиукраїнською політикою жорстокої імператриці Катерини, яка спричинилася до знищення лицар­ської Запорозької Січі.

Жанр: поема-містерія.

Основна думка: доля держави не в руках лідерів, а в руках народу; усяка послуга ворогові, навіть найменше сприяння йому, є смертельним гріхом.

Сюжет: 1. Три грішні душі: Душа І — Пріся (З повними відрами перейшла шлях, коли Богдан із старшиною їхав до Переяслава присягати Москві); Душа II — дівчина Батурина ("Цареві московському коня напоїла", коли він їхав до Москви після Полтавської битви); Душа III — немовля (Всміхнулося до цариці Катерини, лютої вовчиці, яка, наказавши підпалити козацьку свя­тиню, милувалася з Дніпра цією стра­хітливою пожежею). 2. Три ворони: Українська (Пророкувала народження близнят: "один буде, як той Гонта, катів катувати", а другий буде катам помагати); Польська (Чваниться тим, що проливши під час повстання ріки крові, а повстанців загнавши до Сибіру, призвівши Польщу до занепаду, тепер бенкетуе в Парижі); Російська (Хвалиться новими указами, що спричинила до зруйнування України, Це вона призвела до тотального знищення Батурина, смерті славного Полуботка, загибелі десяти тисяч героїч­них козаків на Ладозі, у Фінляндії). 3. Три лірники — скалічене покоління: Сліпий, Кривий, Горбатий.

Епіграф: щоб струсонути сумління своїх земляків і збудити їх з літар- гічного сну національної несвідомості та байдужості, Т. Шевченко, компонуючи твір, поставив на вступі до неї слова псалмоспівця, сповнені болю і трагічної розпуки, щоб були вони для читача пе­ресторогою і наукою.

Композиція: експозиція: розповідь трьох душ про наявність льоху, який необхідно було розкопати аби вони змогли потрапити до раю. зав’язка: подорож-екскурс у трагічне минуле України. кульмінація: відсутність скарбу в малому льосі, що виявило роздратованість начальства Москви. розв’язка: Так малий льох в Суботові / Москва рокопала! /Великого ж того льоху / Ще й не дошукалась.

3.7 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.70 (5 Votes)