Тема: різні життєві позиції царя Плаксія і Лоскотона.
Ідея: втілення народної віри в перемогу добра над злом.
Жанр: літературна казка.
Побудова казки: зачин (1 і 2 частини); основна частина (3 і 4 частини); кінцівка (5 і 6 частини). У 1 і 2 частинах казки ми познайомилися з царством Плаксія, його родиною, сумними і жорстокими законами та добрим дядьком Лоскотоном, який протиставляється Плаксію. У 3 і 4 частинах: переслідування, а потім увʼязнення Лоскотона як небезпечної людини; весілля капітана Макаки і Нудоти. У 5 і 6 ч.: визволення народом Лоскотона. Знищення царства Плаксія.
Персонажі казки: цар Плаксій, його дочки Нудота, Вай-Вай, Плакота, сини Плаксуни, гвардійці-забіяки, капітан Макака, Лоскотон, діти, батраки й робітники.
Характеристика царя Плаксія: жорстокий, злий, песиміст, знущається з людей своєї країни; його народ живе бідно і не любить свого володаря.
Характеристика Лоскотона: добрий, душевний чоловік, який дарує людям сміх і радість, розраджує у їхньому нелегкому житті. Його люблять люди, переховують від охоронців. А коли він потрапляє до в’язниці – визволяють його, піклуються про нього, як про рідного брата.
Чого навчає нас казка: сильний не той, хто цар, а той, хто має багато друзів. Лоскотон, мабуть, не може не подобатись. Він несе дітям сміх і радість, звеселяє і розважає їх. Казка В. Симоненка вчить, що сміх робить життя довшим, а позитивні емоції завжди перемагають смуток.
План до казки "Цар Плаксій та Лоскотон":
1. Недоробленна справа
2. Зустріч із Недочеревиком;
3. Знайомство з Недоладьком;
4. Пригоди в палаці Недороля; ;
5. Пошуки інструкції з повернення додому;
6. Ув'язнення та знайомство з гвардійцем Недобородою.
7. Ремонтування годинника;
8. Допомога недоладянам;
9. Повернення додому.
10. Вдома.
Сенкан:
Аля
Весела, кмітлива, наполеглива
Домалювала, вишила, подарувала
Допомогла мешканцям країни
доробити всі недороблені справи
Дівчинка