Тема: розповідь про проблеми дорослішання учнів 7-Б класу однієї зі львівських шкіл, їхні захоплення, дружбу, конфлікти, взаємини з бать­ками.

Ідея: утвердження думки про важливість моральних чеснот у житті людини, дружби та підтримки батьків. Про те, що характер справжньої особистості гартується тільки в боротьбі з життєвими труднощами, й орієнтирами в цій боротьбі є загальнолюдські цінності.

Рік написання: 1968

Літературний рід: епос.

Жанр: повість (психологічна).

Проблематика: батьки і діти, дорослішання дітей; самотність людини; відсутність у дітей повноцінного спілкування  з  дорослими; добро і зло, жорстокість молоді; особистість і колектив, стосунки в середовищі  дітей; відповідальність особистості за  свої вчинки; призначення  людини  на  Землі; справжня дружба; самотність; чесність; взаємопідтримка; відповідальність; моральний вибір.

Композиція: 15 розділів.

Місце, де розгортаються події: Львів.

Час, коли розгортаються події: зима.

Сюжетні лінії: лінія Юлька - Слави, лінія Юлька - Лілії.

Головні герої: Славко Беркута, Юлько Ващук, Ліля Теслюк і Стефко Вус.

Персонажі: Ярослав Беркута, Юлько Ващук, Лілі Теслюк, Стефко Вус, його сестра Настка, тренер Андрій Степанович, учителі: Антон Дми­трович, Надія Григорівна, Варвара Трохимівна, батьки Беркути, Ващука, батько Вуса.

Сюжет: елемент кульмінації (розділ "Про те, що сталося пізніше"): один із голо­вних персонажів потрапляє до дитячої кімнати міліції;
експозиція: знайомство з учнями 7-Б класу, розповідь про їхні захоплення та вподобання;
зав’язка: прихований конфлікт між Ващуком та Беркутою;
розвиток дії: підготовка Славка до змагань у Харкові; театральна вистава; поразка на змаганнях;
кульмінація: поєдинок Юлька та Ярослава, поранення Ващука; Беркуту викликають на товариський суд; до школи приходить лист із міліції; бунт 7-Б;
розв’язка: виступ на суді співробітниці правоохоронних органів; розпо­відь про підлі наміри Ващука та його перебування в міліції; щасливий Славко із матір’ю повертається додому, його наздоганяють учні 7-Б класу.

Про що повість "Шпага Славка Беркути" Ніна Бічуя:
У центрі подій повісті Ніни Бічуї непрості й мінливі стосунки трьох друзів – Юлька Ващука, самого Славка Беркути  та юної артистки Лілі. Беркута й Ващук були друзями, однак що швидше вони дорослішають, то зрозумілішим стає, що кожен іде своєю дорогою. Кожен із персонажів шукає себе, але не кожен знаходить.
У повісті зображені непрості стосунки з батьками. У підлітковому віці настає момент, коли батьки вже не є беззаперечним авторитетом. Добре, коли дорослі виявлять мудрість і побачать у своїх дітях друзів.

4.1612903225806 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.16 (31 Votes)