Тема: алегорична розповідь про середньовічне князівство Люботин на Галичині, де співіснують добрий дракон Грицько — поет та християнин, мудрий Пустельник, підступний князь, легковажна князівна та хоробрі лицарі.

Ідея: провівши паралелі із сучасним світом, у якому й досі живуть «драконячі закони», дійти до висновку: суспільство, у якому гинуть поети й панують покидьки, е нездоровим і потребує кардинальних змін.

Рік написання: 2002

Літературний рід: епос.

Жанр: повість-казка.

Проблематика: добро і зло; дружба і зрада; життя і смерть; доцільність самопожертви; прекрасне і потворне.

Композиція: 7 розділів, поділені на підрозділи.

Сюжет: експозиція: оповідь про князівство Люботин, знайомство з головними персонажами;
зав’язка: володар хоче одружити доньку з лицарем, який переможе дракона;
розвиток дії: знайомство князя з драконом Грицьком; підступний план та його реалізація; смерть Пустельника; Григорій іде на самопожертву заради друга та майбутнього батьківщини;
кульмінація: битва лицарів із драконом;
розв’язка: загибель Григорія, одруження князівни, смерть князя.

Персонажі: дракон Грицько, Пустельник, князь, князівна Настасія, лицар Лаврін, воєвода, джура.

Стислий переказ твір (повість-казка) "Місце для дракона" Юрій Винничук:
У люботинського князя була улюблена донька – прекрасна Анастасія. Звісно ж, заміж віддати її можна було б тільки для справжнього лицаря. Але де ж такий виявить свої якості у цілком мирній рутині провінційного містечка, де ні сутичок, ні воєн немає. Ось саме для цього й знадобився князеві справжній дракон, який несподівано з’явився неподалік. Дракон Григорій, з яким князь особисто познайомився, насправді поет і мрійник. Це не зупиняє князя на шляху до здійснення задуманого, бо дракон мусить бути вбитий, а його донька стати дружиною найвідважнішого лицаря королівства.
Ось тут князь і намагається домогтися свого за допомогою «закону», заведеного ще його батьком. Дракон не хоче ставати до бою, але й утікати від загибелі не хоче. Він не розуміє, за що він повинен безвинно загинути, кому заважає його тихе й спокійне існування. Зрештою, підкуплений увагою й дружбою князя, дракон вирішує битися.
Дракона вбувають, а Анастасія виходить заміж за Лаврінового джуру, який і став фактичним переможцем у поєдинку, а кохання між ними виникло з першого погляду. Лицар Лаврін покидає ненависний Люботин, бо не може знаходитись поряд зі зрадниками й убивцями. Князь не може пробачити собі смерті дракона, не знаходячи собі виправдання, помирає на його могилі.

Чому вчить повість-казка "Місце для дракона":
Повість-казка Юрія Винничука "Місце для дракона" є зразком сучасної літератури для дітей і підлітків. У ній порушені актуальні морально-етичні проблеми, своєрідно трактуються поняття добра і зла, честі і зради. Але найбільш виразною є проблема патріотизму, любові до Батьківщини і співвітчизників, благородного пориву віддати життя за їхнє щасливе майбутнє

4.037037037037 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.04 (27 Votes)