Тема: гумористична розповідь про життя і пригоди школярів із села Великі Чаплі (дружбу і перше кохання, вірність і перший поцілунок, дуель і перше побачення)

Ідея: поетизація першого почуття, утвердження високих моральних цінностей, таких як відповідальність, уміння дружити, працьовитість, вза-ємопідтримка, саморозвиток, наполегливість, уміння відповідати за свої вчинки.

Літературний рід: епос.

Жанр: гумористична повість.

Проблематика: кохання (Вітька-Галя); батьки і діти; культура спілкування; дружба (Вітька-Федько); уміння бачити прекрасне в буденності; необхідність навчання та розвитку творчих здібностей, зрада (Вітька-Петро). Дитячі проблеми в дорослому житті передані засобами гумору.

Композиція: твір складається із двох частин (І - «Дуель», II - «Голуба куниця») - за жанром кожна з них – це оповідання, тому що сюжет однолінійний, події відбуваються протягом короткого проміжку часу, діє невелика кількість персонажів, які у свою чергу поділяються на окремі розділи - 26 розділів..

Сюжет: експозиція: розповідь про дружбу в дитинстві Віті з Галею та їхні пригоди.
Зав’язка: Вітя зізнається своєму другу Федькові у закоханості до Галі Козачок. Для нього самого це почуття стало несподіваним. Друзі вирішують, що Вітя має освідчитись дівчині у своїх почуттях.
Розвиток дії: друзі складають, а Вітя виконує серенаду для Галі; хлопці посилають свій «шедевр» – серенаду – до редакції районної газети з проханням надрукувати; хочуть роздобути в бабці зілля, яким причарують дівчину; Вітя йде на перше побачення та здійснює заради коханої «трудові подвиги»; утворюється «любовний трикутник».
Кульмінація: відкриває всі таємниці та відповідає на запитання, які виникли в читача на початку твору, – дуель, арешт Віті, зізнання Петра Білого, що він не кохає Галі;
Розв’язка: Галя при всіх виявляє свої почуття до Віті й робить його щасливим.

Персонажі: Вітька Горобець, Галя Козачок, Федько Котигорошко, Петро Білий, Юрко Гречаний, міліціонер Грицько Причепа, Соломія Кін­дратівна — матір Галі, дід Свирид, баба Векла, тітка Пріська, баба Хівря, дід Левонтій.

Портретні характеристики Галя Козачок, Вітька Горобець, Федько Котигорошко, Петро Білий твір "Вітька+Галя":
Галя Козачок – гарна, з косою, висока, струнка, смілива.
Вітька Горобець – високий, худий, білявий, балакучий, сміливий.
Федько Котигорошко – флегматичний, спокійний, добродушний і вайлуватий, любить читати про кохання.
Петро Білий – ябеда і боягуз, хвастун і брехун, мамин синок.

Чому навчає твір "Вітька+Галя": твір навчає нас: для того, щоб стати щасливим, потрібно вміти дружити, по-справжньому любити, знайти собі заняття до душі, не впадати у відчай навіть у найскладніших ситуаціях.

Стислий зміст (переказ) повісті "Вітька+Галя" Валентин Чемерис:
"Вітька+Галя..." - це гумористичний твір про пригоди майже чотирнадцятирічних друзів Віті Горобця, Федька Котигорошка і Галі Козачок - мешканців села Великі Чаплі. Цей твір автобіографічний, тому що автор розповів про своє перше кохання, а Вітя Горобець - це він, Валентин Чемерис, бо в дитинстві його часто називали "Валько" або "Вітько". Імен друзів письменник теж не змінював: Федько і Галя Козачок - реальні особи, з яких він писав своїх героїв.

Твір починається з вечора перед дуеллю, у якій має взяти участь головний герой - Вітька. Потім автор розказує про причини дуелі, а було все так...
Вітько щиро і глибоко закохався у Галю Козачок, так як можна закохатися у майже 14 років. Тільки - от халепа - як же їй про це сказати. І тут на допомогу приходить вірний друг Федько, який по правді у любовних справах ще й сам не має досвіду, але зате багато читає і знає як воно має бути. А як, пишуть книжки, воно має бути? Треба заспівати коханій серенаду при місячній ночі, під гітару і з сомбреро. Гітару Федько свиснув у старшої сестри, а замість сомбреро згодився солом'яний бриль з опудала.
Ще різні способи (носив воду, рубав дрова) використали хлопці, щоб донести Галі вість про Вітьчине кохання, але йому здавалося що вона використовувала хлопця та стала в очах Вітька "зміюкою лукавою". Потім хлопцю довелося стрілятися на дуелі через неї, щоб провчити свого суперника Петра Білого.
Але кохання перемогло. (Галя рвучко притягла його до себе й припала губами до його обпеченої щоки. Ну й дурний же ти, ну й дурненький, Вітько! - не то плакала, не то сміялася дівчина в оторопілого хлопця на грудях.)

Сенкан "Вітька+Галя"
ВІТЬКА
Добрий, рішучий.
Чекає, наполягає, жертвує.
Рішуче бореться за щастя.
ВІРНІСТЬ

Фразеологізми (крилаті вислови): пасти задніх - відставати, запізнюватися, бути позаду всіх; не ликом шиті - про кого-небудь здібного, освіченого; обіцяти золоті гори - знаджувати неймовірними обіцянками; діло в шляпі - усе гаразд, як слід; все йде успішно; ведмідь на вухо наступив - про тих, хто не має музичного слуху; не святі горшки ліплять - при бажанні можна навчитися багато чого; дідька лисого - вживається для позначення рішучого заперечення чогось; підбивав клинці - залицятися до кого-небудь; чекати в моря погоди - даремно надіятися на кого-, що-небудь, чекати чогось; наче вітром здуло - хтось або щось несподівано; що з воза впало, те пропало - безповоротно; під лежачий камінь вода не тече - той, хто нічого не робить, нічого й не здобуде.

4.325 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (20 Votes)