Біографія Радищев Олександр

Радищев Олександр Миколайович (1749 - 1802) - російський письменник, поет, філософ, перекладач автор відомого твору «Подорож з Петербурга в Москву».

Дитячі роки і освіта
Олександр Миколайович Радищев народився 20 (31) серпня 1749 року в Москві в дворянській родині. Дитинство майбутнього письменника минуло в селі Нємцова, потім його сім'я переїхала в село Верхнє Аблязово. Початкову освіту Олександр Миколайович здобув удома. У 1756 році батько відвіз Радищева в Москву. Хлопчика поселили у А. Аргамакова, який в той час служив директором Московського університету. Навчанням Радищева там займався спеціально найнятий француз-гувернер.

У 1762 році Олександр Миколайович був підвищений до пажі і спрямований в Петербурзького Пажеського корпусу. У 1766 році за розпорядженням Катерини II був відправлений до Німеччини, де вступив до Лейпцизький університет на юридичний факультет. У цей період своєї короткої біографії Радищев захопився працями Вольтера, Руссо, Гельвеція, Рейналя.

Кар'єра і початок літературної діяльності.
У 1771 році Олександр Миколайович повернувся до Петербурга. Отримавши титул радника, влаштувався секретарем в Сенат. В цьому ж році в журналі «Живописець» вперше був анонімно опублікований уривок з книги «Подорож з Петербурга в Москву».

З 1773 року Радищев надходить на військову службу в якості обер-аудитора в штаб фінляндської дивізії. Письменник видає переклад книги Маблі, закінчує твори «Офіцерські вправи» і «Щоденник одного тижня». У 1775 році Олександр Миколайович вийшов у відставку. У 1777 році Радищев надійшов на службу в Комерц-колегію, якою керував граф А. Воронцов. З 1780 року Олександра Миколайович працює в Петербурзькій митниці, через десять років стає її начальником. У 1783 році письменник створив оду «Вільність», в 1788 - твір «Житіє Ф. В. Ушакова».

Посилання в Сибір
У 1790 році Радищев завершує роботу над найголовнішим своїм твором - «Подорож з Петербурга в Москву» і друкує її в своїй домашній друкарні. У книзі письменник сміливо міркував про кріпаксистемі в Росії. Це викликало різкий протест імператриці. Олександр Миколайович був арештований і засуджений до смертної кари, однак її замінили на десять років заслання в сибірський острог Ілімськ. Перебуваючи в Сибіру, ​​Радищев, біографія якого була нерозривно пов'язана з письменством, вивчав традиції краю, створив «Лист про китайському торзі», «Про людину, про її смертність і безсмертя», «Скорочена розповідь про придбання Сибіру» і ін.

Життя після посилання
У 1796 році імператор Павло I повернув Радищева із заслання. Дата 31 травня 1801 ознаменувала повне звільнення письменника - Олександр I видав указ про амністію, повернув йому дворянський титул. Радищева викликали в Петербург і призначили членом Комісії зі складання законів. В одному з проектів Олександр Миколайович пропонував знищити кріпосне право, однак йому пригрозили новій засланням до Сибіру. Це стало серйозним потрясінням для хворої і морально зломленого письменника.

12 (24) вересня 1802 року Олександра Миколайович Радищев наклав на себе руки, прийнявши отруту. Могила письменника не збереглася, передбачається, що він похований на Волковському кладовищі в Петербурзі.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)