Олександр Ісаєвич Солженіцин (1918 - 2008) - відомий радянський письменник, історик, громадський і політичний діяч, член Російської АН, дисидент. Нобелівський лауреат, автор відомої рукописи «Архіпелаг ГУЛАГ».
Дитячі роки і освіту
Олександр Ісаєвич Солженіцин народився 11 грудня 1918 року в місті Кисловодськ в родині селянина і козачки. Бідна сім'я Олександра в 1924 році переїхала в Ростов-на-Дону. З 1926 року майбутній письменник навчався в місцевій школі. У цей час він створює свої перші есе та вірші.У 1936 році Солженіцин вступив до Ростовського університету на фізико-математичний факультет, продовжуючи при цьому займатися літературною діяльністю. У 1941 році письменник закінчив Ростовський університет з відзнакою. У 1939 році, Солженіцин вступив на заочне відділення факультету літератури в Московський Інститут філософії, літератури та історії, проте через початок війни не зміг його закінчити.
Друга світова війна
Незважаючи на слабке здоров'я, Солженіцин прагнув на фронт. З 1941 року письменник служив в 74-ом транспортно-гужовому батальйоні. У 1942 році Олександра Ісайовича направили в Подільське військове училище, після закінчення якого він отримав звання лейтенанта. З 1943 року Солженіцин служить командиром батареї звукової розвідки. За військові заслуги Олександр Ісаєвич був нагороджений двома почесними орденами, отримав звання старшого лейтенанта, а потім капітана. У цей період Солженіцин не припиняв писати, вів щоденник.
Висновок і посилання
Олександр Ісаєвич критично ставився до політики Сталіна, в своїх листах до друга Віткевичем засуджував спотворене тлумачення ленінізму. У 1945 році письменник був заарештований і засуджений на 8 років перебування в таборах і довічне заслання (за 58-ю статтею). Взимку 1952 року в Олександра Солженіцина, біографія якого і так була досить непростою, виявили рак.У 1953 році письменника відправляють на заслання в Казахську РСР. Там він викладав в школі, лікувався в «раковому корпусі» в Ташкенті. У 1956 році, коли посилання по 58-й статті була розпущена, письменник повернувся до Росії.
Роки ув'язнення знайшли відображення в літературній творчості Солженіцина: в творах «Люби революцію», «В колі першому», «Один день Івана Денисовича», «Знають істину танки» і ін.
Конфлікти з владою
Поселившись в Рязані, письменник працює вчителем у місцевій школі, продовжує писати. У 1965 році КДБ захоплює архів Солженіцина, йому забороняють публікувати свої твори. У 1967 році Олександр Ісаєвич пише відкритого листа З'їзду радянських письменників, після якого влада починає сприймати його як серйозного противника.У 1968 році Солженіцин закінчує роботу над твором «Архіпелаг ГУЛАГ» за кордоном виходять «У колі першому» і «Раковий корпус». У 1969 році Олександр Ісаєвич був виключений зі Спілки письменників. Після публікації за кордоном в 1974 році першого тому "Архіпелагу ГУЛАГ», Солженіцин був заарештований і висланий в ФРН.
Життя за кордоном.
Останніми рокамиУ 1975 - 1994 роках письменник відвідав Німеччину, Швейцарію, США, Канаду, Францію, Великобританію, Іспанію. У 1989 році «Архіпелаг ГУЛАГ» був вперше опублікований в Росії в журналі «Новий світ», незабаром в журналі публікується і розповідь «Матренин двір».У 1994 році Олександр Ісаєвич повертається в Росію. Письменник продовжує активно займатися літературною діяльністю. У 2006 - 2007 роках виходять перші книги 30-томного зібрання творів Солженіцина.
Датою, коли обірвалася важка доля великого письменника, стало 3 серпня 2008 року. Солженіцин помер в своєму будинку в Троїце-Ликова від серцевої недостатності. Поховали письменника в некрополі Донського монастиря.